Saara Hyvärinen

Viimeiset lauseet, 2025
videoteokset Puijonlaakson ja Neulamäen kirjastoissa

Kirjasto on luokittelun ja järjestyksen, mutta myös jatkuvan järjestelyn laitos. Suuren järjestyksen maailmassa kaaos tai sen mahdollisuus piilee aina lähellä. Teosta varten kirjoista on luettu vain viimeiset lauseet. Sattumanvaraisesti poimitut lauseet järjestyvät uudelleen muodostaessaan videoteoksen ääniraidan ja yhdistyessään liikkuvaan kuvaan.

Romaanien ja novellien viimeiset lauseet ovat usein tarkkaan harkittuja, kokonaisuuteen huolellisesti sommiteltuja. Tässä teoksessa ne irrotetaan alkuperäisestä yhteydestään ja esiin nousee kielen kyky luoda jatkuvasti uusia merkityksiä ja todellisuuksia. Liikkuva kuva tuo mahdolliseen tarinaan vielä uuden ulottuvuuden. Taustalla on havainto siitä, miten ihmismieli pyrkii löytämään mielen ja järjestyksen sieltäkin, missä sitä ei välttämättä ole.

Saara Hyvärisen keskeisin työväline on liikkuva kuva, mutta viime vuosina hän on laajentanut ilmaisuaan kollaasien ja muiden käsityömäisempien menetelmien suuntaan. Häntä kiinnostavat myös erilaiset äänimaailmat, tekstit ja kielen mahdollisuudet ja etenkin työskentely näiden kaikkien kanssa yhdessä. Hänen teoksensa ovat usein paikkasidonnaisia, tiettyyn tilaan rakennettuja. Saara Hyvärinen kokee taiteen tekemisen oleva vuoropuhelua erilaisten materiaalien – olivat ne sitten liikkuvaa kuvaa, ääntä, väriä tai kieltä – kanssa. Samalla taide on hänelle jatkuvaa maailman ja maailmassa olemisen havainnointia ja ihmettelyä. Saara Hyvärinen on valmistunut kuvataiteen maisteriksi vuonna 2018. Hän asuu ja työskentelee Joensuussa ja Tohmajärvellä.